Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,9441   33,0035
EURO 35,8679   35,9325
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Türkiye’nin, Yeniden İnşa Edilmesi Gereken “Türkmen Politikası”

Konuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve 2006-2010 ITC Dış İlişkiler koordinatörü 2010-2019 ITC Türkiye Temsilcisi görevini üstlenen Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin resmî kurucu üyelerinden Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

Kazancı, “Türkmen toplumunu bağrından çıkıp kendilerini temsil eden siyasi müessesenin, özellikle 2003 Saddam sonrasında başkanlık koltuğuna gelen başkanlarının entelektüel birikimleri olmadığı gibi, toplum veya siyasi parti yönetimi, kriz yönetimi veya müzakere yürütme konularında da yetersizler. Şahsi çıkarlarını Türkmen toplumun çıkarlarına tercih ettikleri için ve yetersizlikleri nedeniyle deneme yanılma yöntemi ile Türkmen toplumunu temsil eden siyasi yapıyı yönetiyorlar. Neticesinde önce tosluyorlar, kuruma zarar verip toplumu perişan ediyorlar, sonra başladıkları noktaya geri dönüp sanki hiçbir hata yapmamış gibi kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Klasik Ortadoğu/şark kurnazlığı kelime oyunlarıyla mantık hamleleri yaparak, Kerkük başta olmak üzere diğer Türkmeneli bölgesindeki büyük yenilgilerini eleştirenleri “Türkmen düşmanı” olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu tutum, liyakatsiz, bilgisiz, öngörüsüz ve vizyonsuz kişilerin karakterini yansıtan bir davranıştır. Türkmen siyasetçileri, beceriksizliklerini, başarısızlıklarını örtmek için kimlik ve ideolojik söylemleri kullanmakta ve Türkmen toplumunun içerisindeki küçük/dar bir amatör kitleye oynamaktalar. Türkmen milletinin ekseriyeti entelektüel, yetişmiş insanlar olduğundan Türkmen yönetici/siyasetçilerini görmek ve duymaktan bıkmış durumdalar.  

Irak Türkmen Cephesi  kimsenin malı değil açıklaması ise son derece manipülatif ve acemilik kokan, düşülen telaşı yansıtan bir açıklamadır. Türkmen toplumu daha iyi samimi ve dürüst liderleri hak ediyor.

Türkiye’nin uzun yıllardan beri Irak’a yönelik politikasının merkezinde yer alan Türkmenler,  son dönemde uygulanan yanlış politikalardan dolayı Irak’ın siyasi denkleminden uzaklaştırılmasına, neredeyse Irak’ta adı bile anılmamaya yol açtı.  Yani, son dönemde Irak Türkmenler noktasında yapılan eylemsel hataların neticesinde Irak’ta köşeye sıkıştırılan bir topluluk konumuna düşürüldü Türkmenler.

Türkmen politikası bağlamında Türkiye’nin yakın geçmişin özeti şuydu. Sahip çıkıldığı iddia edilen, politik ve diploması kulvarlardan ziyade daha çok güvenlik temelli ilişki, hatta çok marifetmiş gibi kendi iç politikalarındaki ayrılıkların birebir temsil edildiği bir topluluk haline geldi Türkmenler.

Bütün bu gelişmelere rağmen Irak Türkmenleri, Irak siyasetinin en önemli aktörlerinden birisi olmaya hala aday. Ancak bunun için mevcut şartları daha da doğru analiz etmemiz, soğukkanlı davranmamız, geçmişteki duygusal yaklaşımların dışına çıkarak kendi siyasi duruşlarımızı belirlemek gerekiyor.

Türkiye, söz konusu duruşumuza dikkatle ve geleceğe bakan bir yaklaşımla destek vermesi gerekiyor.

Dr. Hicran KazancıKENAN GÜLERCİ
44.200.194.255
YAZARIN DİĞER YAZILARI

ERGAD Erzurumlu Gazeteciler ve Yazarlar Derneği 

© Copyright 2023  V4.2 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top